Wellington, Maori kültüründen büyük ölçüde etkilenmiştir. Maori dili, 1980’lerde Yeni Zelanda’nın resmi dillerinden biri kabul edilerek bazı okullarda müfredatın bir parçası olmuştur. Maori dilini korduklarını  ve kültürlerine sahip çıktıklarını  Matariki gibi etkinliklerde görebilisiniz. Ancak yerli halkın çoğunluğu genelde İngilizce konuşuyor.

Yerliler araçlarını kullanırken yolun sol tarafını kullanıyorlar, bu yüzden yayaların bir caddeyi geçmeden önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa bakması gerekiyor ziyaret etmeden önce mevsim değişikliğini unutmayın. Wellington’un yaz mevsimi iken bizde kış mevsimi yaşanmaktadır.

Yeni Zelanda’da, resmi para birimi Yeni Zelanda dolarıdır. Wellington’a seyahat etmeden önce en son döviz kurunu kontrol etmelisiniz. Restoran ve kafelerde bahşiş vermek isterseniz toplam faturanızın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.  

Ne yenir?

Yerel lezzetlerin tadına bakmaz istiyorsanız öncelikle şehrin mahallelerini dolaşın  Courtenay Place, deniz mahsulleri mezeleri ile ünlü Wellington’un Capitol Restaurant gibi en iyi restoranları barındırıyor. Ayrıca yerel restoranların  yanı sıra Logan Brown ve Matterhorn gibi ödüllü restoranların  bulunduğu Küba Mahallesi’ne de uğrayabilirsiniz. Havalimanının yakınındaki bir semt olan Miramar, başka bir gastronomik sıcak nokta. Liman boyunca, whitebait,  balık ve cips gibi yerel spesiyaliteler sunan restoranlar  (Ortega Fish Shack & Bar ve Whitebait) bulacaksınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir