Dünyanın 7 harikasından biri olan Petra Antik Kenti’nin geçmişi M.Ö. 400 yılına dayanıyor. Ürdün’ün gizli kenti  Petra Antik Kent ismini eski Yunanca’da taş anlamına gelen Petra kelimesinden alıyor.
Kentin inşaatı yaklaşık olarak 500 yıl sürmüş. Antik Kent M.Ö. 400 ve M.S. 106 yıllarında inşa edilmiş olsa da yeniden keşfedilmesi 1800’lü yılları bulmuş. Petra Antik Kent içerisinde anıt mezarlar, kaya mezarlar, tapınaklar, ticaret binaları ve evler yer alıyor.

Petra Antik Kenti, Kral IV. Aretas döneminde Nebati İmparatorluğu’na başkentlik yapmış.M.S. 106 yılında Romalılar tarafından ele geçirilen şehir sırasıyla Bizans, Emevi Uygarlığı ve Abbasi Uygarlığı egemenliğine girmiş. Uzun yıllar gizli kalmış antik kentin tarihi zenginliği ve büyüleyici atmosferi gelen ziyaretçileri etkilemeye devam ediyor.

Petra Gezi Rehberi

The Siq
Antik kente girdiğinizde derin bir vadi ile karşılaşıyorsunuz vadi boyunca uzanan yürüyüş yoluna The Siq adı veriliyor. yol boyunca su kanalları ve suyun taşmasını engelleyecek barajlar yer alıyor.

The Treasury
Hazine anlamına gelen The Treasury, Petra’nın başlangıcı olarak kabul ediliyormuş. En dikkat çekici özelliği kayaların kızıl renkte olması. The Siq sonunda yer alan Hazine bölgesindeki kızıl kayalar insanlar tarafından elle oyulmuş.

The Monastry
Manastıra çıkmak için 800 basamağı göze almanız gerekiyor.The Monastry’a  ulaştığınızda bu yorgunluğa değdiğini anlayacaksınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir