Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması  amacıyla  bir takım  kriterler doğrultusunda UNESCO Dünya Mirası Listesi, oluşturulmaktadır. Amaç evrensel değerleri sahip çıkma, korumak  ve yaşatmaktır.

Değerlendirmeler sonucu  Dünya Mirası Listesi’ne 1073 kültürel ve doğal alan kaydedilmiştir. 17 tanesi Türkiye’de yer alıyor.  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde korunan bu alanlardan en önemlilerini sizler için sıraladım.

İstanbul 

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bu tarihi kent 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir. MÖ 7. Yüzyılda kurulan Şehir, Sultanahmet Sit Alanı, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları koruma alanı ile  4 bölge olarak  UNESCO Dünya Mirası Listesinde alınmıştır.

Safranbolu 

Batı Karadeniz’de yer alan tipik bir Anadolu kenti olan Safranbolu UNESCO Dünya Mirası Listesine 1994 yılında girmiştir.Koruma altındaki geleneksel evleri, çarşıları, taş konaklardan dönüştürülen otel ve restoranları ile büyüleyici bir yerdir.

Efes Antik Kenti, İzmir’e bağlı Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Çukuriçi Höyük ve  Ayasuluk Tepesi ile bir bütündür. Bölgenin önemli turistik yerlerinden biri olması sebebi ile  yılın her döneminde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Troya Antik Kenti 

Çanakkale’de ilimizde yer alıyor. 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınan Troya , Dünyanın en ünlü antik kentlerinden biridir. Troya’nın MÖ 3. yüzyılda kurulduğu düşünülüyor.

Ani Arkeolojik Alanı

2016 yılında UNESCO listesine giren Ani Arkeolojik Alanı , İpek Yolu’nun bir kısmıdır. Sanatın ve mimarinin yüzyıllardır canlı olduğu bir coğrafyadır.

Nemrut Dağı 

Adıyaman ilimizde bulunan Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Büyüleyici  heykelleri ve metrelerce uzunluktaki kitabeleri ile ünlüdür. Gün doğumu ve batımının  en güzel şekilde izlendiği bu muhteşem yeri mutlaka görmelisiniz.

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı 1985 yılında UNESCO Mirası listesine eklenmiştir. Doğal oluşumu nedeniyle dünyaca tanınan Göreme ve Kapadokya,  Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Soğanlı Arkeolojik Alanı, Göreme Milli Parkı, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Karain Güvercinlikleri ile önemli bir doğal ve kültürel mirastır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir