Ribollita 

İtalya’nın Toskana bölgesinde ve tabiki Siena’da Ribollita, sebze çorbası oldukça fazla tüketiliyor.  Hazırlanışında  karalahana, fasulye, barbunya, kereviz, domates ve sarımsak gibi malzemeler  kullanılır. Kızartılmış, zeytinyağlı  ekmek dilimleri ile servis ediliyor. Bu lezzetli çorba özellikle kış aylarında Siena halkı tarafında sık tercih ediliyor.

Crostini Neri

Kızarmış ekmek dilimleri üzerine tavuk ciğeri ilave edilip servis ediliyor. Yanına  jambon, salam gibi et ürünleri ilave ediliyor. kızartılmış ekmek üzerine  üzerine bir miktar zeytinyağı dökülüyor ve sonra üzerine yerleştirilen etlere peynir, fesleğen ve çam fıstığından yapılmış sos ilave ediliyor.

Bruschetta

İtalya’da Bruschetta’nın birçok çeşidini görmüşsünüzdür. Genelde  barlarda aperatif olarak, restoranlar da başlangıç menüsünde bulabilirsiniz. Kızarmış ekmeğin üzerine sarımsak sürülüp zeytinyağı gezdirilir. Küp küp doğranan domatesler üzerine yerleştirilir son olarak pesto sos veya sadece fesleğen ile ikram edilir. 

Pappardellesulla Lepre 

Pappardellesulla Lepre  tavşan eti ile hazırlanan bir makarna çeşidi. Soğan, domates, havuç ve çeşitli baharatlar ile hazırlanan tavşan eti makarnanın üzerine ilave edilerek servis ediliyor. Tadı bildiğimiz kıymalı makarnayı andırıyor. oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Cavallucci

Siena deyince akla hemen lezzetli meşhur kurabiyesi  gelir.  Yolunuz bu kentte düşerse ünlü kurabiyesinin  tadına bakmadan dönmeyin hatta sevdikleriniz için güzel bir paket yaptırın. Bal, tarçın ve ceviz gibi malzemelerle hazırlanan kurabiye hamuru pişirildikten sonra pudra şekeri ile servis edilir.

Diğer Lezzetler

Siena seyahatinizde tatına bakabileceğiniz diğer yöresel tatlar; 

•Panforte

•Cantucci

•Pecorinodi Crete

•Fiorentina Steak

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir