Venedik San Marco Meydanı‘nda yer alan San Marco Bazilikası İtalya‘daki diğer tüm kilise ve bazilikalardan oldukça farklıdır. İlk bakışta bir İtalyan kilisesinden çok İstanbuldaki kiliselere benzediğini düşünebilirsiniz. Nitekim San Marco Bazilikası İstanbul’daki Kutsal Apostles Kilisesi’nin bir benzeri olarak inşa edilmiştir.

 

San Marco Bazilikası Tarihi

”İstanbul’da Kutsal Apostles Kilisesi nerede? ”diye soracak olursanız ; 4. YY’da inşa edilmiş olan Kutsal Apostles Kilisesi İstanbul’un fethinden birkaç yıl sonra camiye çevrilmiş. Bugün hepimizin bildiği Fatih Camii olmuş. San Marco Bazilikası İstanbul’da yer alan Fatih Camii’nin eski kilise halinin bir kopyasıdır. Katolik Hıristiyanlık’ın kalbinde, Rönesans stili San Marco Bazilikası hem şaşırtıcı hem de göz kamaştırıcı. Aslında ilk San Marco Bazilikası daha küçük ve mütevazi bir kilise olarak şu anki yerinde 828 yılında Aziz Markus’un İskenderiye’de kaçırılan naaşını defnetmek için inşa edilmiş. Ancak 976 yılında çıkan bir yangın sonucu tamamen yıkılmış. Yerine inşa edilen kilise ise 1033 yılında,Venedik yönetimi tarafından özellikle yıkılmış. Zenginleşen Venedik’e yakışır daha görkemli bir kilise yapmaya karar vermişler. İnşaatına başlanan kilise 1094 yılında tamamlanarak, sonradan yapılan eklemelerle bugünkü halini almıştır.

1807 yılına kadar resmi törenlerde Venedik Dükü’nün (yani şehrin yöneticisi) özel şapeli olarak kullanılan bazilika günümüzde  şehir katedrali olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir