Her şehrin kendine özgü bir simgesi vardır. İspanya’da bulunan Ronda şehrinin adını duyunca ilk aklımıza gelen Puento Nuevo ‘dır. Türkçe Yeni Köprü anlamına gelen Puento Nuevo ismi gibi çokta yeni değil. İnşaatına 1542 yılında başlanmış ve zaman içerisinde yıpranması ve değiştirilmesi ile toplamda 200 yıl kadar bir süre geçmiş.

Köprü, El Tajo Kanyonu tarafından ikiye ayrılan Ronda şehrini birbirine bağlıyor. 200 metre yükseklikliğindeki Puento Nuevo, tarihi bir yapı olmasının dışında muhteşem El Tajo Kanyonu manzarasına hakim. Özellikle büyüleci manzaranın keyfini çıkarmak isteyen ziyaretçiler tarafından, büyük ilgi görüyor.

Nasıl gidilir?

İspanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Rondo şehri dağlarla çevrili coğrafi yapısı ve hemen içinden geçen El Tajo Kanyonu’nun büyüleyici manzaraları ile Endülüs gezginlerine de son derece zengin bir tarihi miras vaat ediyor.
Ronda şehrinde havalimanı bulunmuyor. Türkiye’ den aktarmalı olarak Malaga’ya uçmanız gerekiyor. Ardından araç kiralayarak veya tren ile Ronda’ya ulaşabilirsiniz. Malaga Havalimanı’na indiğinizde C-1 tren hattını kullanarak Maria Zambrano Tren İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Buradan hareket eden tren ile yaklaşık 1 saat 50 dakika sonra Ronda’ya varmış olursunuz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir