Her bir sokağı tarih kokan Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine 11 km uzaklıkta şirin bir belde. İstanbul’un kalabalığından kaçıp zeytin bahçeleri ve tarihi ahşap evlerin arasında sakin bir hafta sonu geçirmek isteyenler için nefis bir adres.

Marmara kıyısında yer alan bu şirin beldeye, yeşil tepeler arasından kıvrıla kıvrıla giden bir yoldan ulaşılıyor. Trilye adını, geçmiş zamanda İstanbul’dan sürgün edilen 3 papazdan aldığı söyleniyor. Diğer bir rivayete göre barbunya balığı anlamına gelen “trigliya”dan almış. 1963’de “Zeytinbağı” olarak ismi değiştirilen belde eski ismine 2011 tekrar kavuşmuş. Bir çok film ve dizilere ev sahipliği yapmış olan bu şirin küçük kasaba, hafta sonu gidilip görülecek güzel yerler arasında

Trilye’ye nasıl gidilir?

İstanbul’dan araçsız gitmek isteyenler için en iyi ulaşım şekli Mudanya’ya kalkan deniz otobüsüdür. İstanbul Yenikapı’dan deniz otobüsü ile Mudanya’ya geçtikten sonra, buradan kalkan minibüslerle Trilye’ye ulaşabilirsiniz. Mudanya’dan 10 km uzaklıkta yer alan beldeye giderken nefis manzaralara hayran kalacaksınız.

İstanbul‘dan Bursa yönüne otomobil ile gidecekler, Gemlik’i 3 km. geçtikten sonra Engürücük sapağından girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye varabilirler. İstanbul-Trilye arası otoyoldan yaklaşık 2,5-3 saat sürüyor. Bursa-Trilye arası ise 40 km.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir