19. yüzyılın ortalarına kadar küçük bir yerleşim yeri olan Helsinki günümüzde finans, moda, işletme, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin kalbinin attığı yer. Çok sayıda müze, sergi sarayı, galerilerin bulunduğu Helsinki, Neo-Klasik ve Art-Nouveau mimariye sahip yapıları, geçitleri ve zarif köprüleriyle nostaljik bir şehir.
Helsinki  diğer turistik İskandinav şehirleri kadar kalabalık olmuyor. Çok daha fazla ziyaretçiyi hak ediyor, ancak şehir oldukça pahalı.
Şimdi gelin Helsinki’nin en çok ziyaret edilen 5 müzesine  bir göz atalım.

-Posta Müzesi

Bu müze Finlandiya’daki posta servisinin tarihini sergiliyor. Gerçekten sıkıcı bir müze gibi gelebilir, ancak posta servisinin kızaklardan ve gemilerden modern bir posta servisine evrimini görmenin aslında oldukça ilginç olduğunu düşündüm.

-Finlandiya Ulusal Müzesi

Büyük bir koleksiyonuna sahiptir, kronolojik olarak sergilenen eserlerin detaylı açıklamaları bulunuyor. Böylece neye baktığınızı biliyorsunuz.

-Finlandiya Fotoğraf Müzesi

Fotoğraf müzesi kent merkezinden biraz uzakta yer alıyor. Çoğunlukla Finlandiya sanatçılarına odaklanan güçlü bir koleksiyona sahip. Yürümeye değer .

-Finlandiya Banka Müzesi

Finlandiya’da para tarihini anlatan bir müze olsada , gerçekte modern finans tarihini açıklamaktır. Ayrıntılı harika sergiler mevcut.

-Helsinki Şehir Müzesi

Finlandiya tarih müzesi gibi Helsinki müzesi de mükemmel. Çok sayıda açıklamalı harika eserler ve fotoğraflar sergileniyor. Avrupa’da (Amsterdam ve Barselona müzelerinden sonra) karşılaştığım en iyi üçüncü şehir müzesi. Kaçırmamalısın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir