Japon banyosu geçmiş tarihten buyana  Japon kültürünün önemli bir parçası olmuştur. Geleneksel Japon hamamları, çoğu insanın evinde  banyo yapma imkânı bulunmadığı için kullanılmıştır.

Eski tarihlerde , Japonya’da her mahallede, halkın  banyo yapabileceği ve çamaşırlarını yıkayabilecekleri halka açık hamamlar vardı.

20. yüzyılın sonlarına doğru işletme maliyetlerinin yüksek olması  ve müşteri sayısının düşmesi nedeniyle kapanmaya başladı.

Bu hamamlar  cinsiyete göre ayrılırken,gelen misafirlerin çıplak yıkanmaları zorunlu kılınıyor. Gelen yabancı turistlerin bir kısmı bu zorunluluğu kabul etmediği için hamamdan vazgeçiyor.

iki farklı tarzda japon hamamı

Onsen

Japon onsen, yabancıların ve yerli halkın banyo alabileceği geleneksel, jeotermik olarak ısıtılan bir kaplıca türüdür. Japonya’da binlerce onsen vardır v otellerde ve kaplıcalarda da bulabilirsiniz

Onsen cinsiyete göre ayrılıyor.Burada  yine de tüm kıyafetlerinizi çıkarmanız  yani Japon banyosu görgü kurallarına göre yüz havlusundan başka bir şeyle girmemeniz gerekiyor .

Sentō

Ateş  veya elektrikle ısıtılan normal musluk suyundan oluşan bir banyodur.Bir çok insan volkanik doğal kaynaklı onsen banyolarının kırsal bölgelerde yer almasından dolayı kolay erişemiyor. Bu yüzden  büyük şehirlerdeki mahallelerde  su ısıtma sistemine sahip hamamlar yer alıyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir