Kimimiz yurt dışına yeni yerler gezip görmek, kimimiz ise  farklı dünya lezzetlerinin peşine düşmek için seyahat etmek isteriz. Dünyanın farklı coğrafyalarına seyahat ederken herkes keyifle yöresel yemekleri yiyemez ama söz konusu meyveler olunca bir çok insan bu konuda istekli olabiliyor. Bu hafta sizler için dünyanın en ilginç meyvelerini araştırdık. Seyahatiniz sırasında bu meyvelerden birine rastlarsanız tadına bakmadan geçmeyin oldukça lezzetli olduklarını garantilerim.

Rambutan

Özellikle Endonezya–Malezya bölgesinde yetişken rambutan  at kestanasine  benzer bir görüntüye sahip. Dış kabuğu dikenli olmasına rağmen oldukça yumuşak. İçinde beyaz sulu bir meyve bulunuyor.

Mangostan

Meyvelerin kraliçesi olarak adlandırılan  mangostan sert bordo kabuklu bir meyve. İç kısmında sarımsak dişlerini andıran beyaz ve yumuşak bir meyve bulunuyor. Özellikle Endonezya mutfağında oldukça fazla kullanılıyor. Yüksek oranda antioksidan özelliğe sahip.

Durian 

meyvenin  tadı ise cenneti kokusu cehennemi simgelediğine inanılıyor. Dış yüzeyi dikenli iç kısmı yumuşak olan bu meyve meyve Güneydoğu Asya ülkelerinde özellikle Malezya, Tayland ve Vietnam gibi ülkelerde oldukça popüler. Demir ve  B, C, E vitaminleri yönünden oldukça zengin

Pitaya

Şekli ile en dikkat çeken tropik meyve Pitaya Türkçede Ejderha Meyvesi anlamına geliyor. Ana vatanı Meksika, Orta ve Güney Amerika. Asya’da da oldukça fazla üretilip tüketiliyor. C vitamini lif ve mineral bakımından oldukça zengin. 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir