Dünyanın en güzel doğal oluşumlarından biri olan göller, devasa boyutları ve sundukları görkemli manzaraları ile doğa  hayranlarının ruhunu tazeliyor. Yaban hayat açısından büyük önem taşıyan göller aynı zamanda bulundukları bölgeye tarım, turizm ve  ekonomik anlamda oldukça büyük katkı sağlıyor.

Dünyanın bir çok yerinde, boyutu oluşumu ile ilgi çeken bu göller, doğa  gezgini için paha biçilmez bir seyahat noktası oluyor. Bu yazımda dünyanın en büyük gölleri arasından seçtiğim 5 favoromi paylaşacağım .

1-Hazar Gölü

Büyük denizlerle ve okyanuslarla hiçbir  bağlantısı olmayan Hazar Gölü, pek çok bilim adamına  göre iç deniz olarak kabul edilmektedir. Göl ve deniz özelliklerini bir arada bulunduran göl yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük gölüdür. Hazar Gölü Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve İran ile çevrilmiştir. Uzunluğu 1210 kilometre  , genişliği 210-436 kilometredir. Diğer deniz ve okyanusla bağlantısı olmadığı için su seviyesi farklılık gösterir.

2-Michigan Gölü

Michigan dünyanın ikinci ABD en büyük gölüdür. Tamamı ABD’de sınırları içinde olan tek göldür. Göl  Wisconsin, Michigan, Indiana ve Illinois sınırları arasında yer alıyor. Deniz seviyesinden 176 m yüksekte olan Michigan Gölü’nün  en derin noktası 281 metredir. Kapladığı alan  58.016 kilometrekaredir.

3-Viktorya Gölü 

Viktorya Gölü Afrika’da Tanzanya, Uganda ve Kenya toprakları içerisinde yer alıyor. Afrika kıtasının da en büyük dünyanın da en büyük ikinci tatlı su gölüdür. 68.422 kilometrelik alana yayılan göl, Nil Nehri’nin en önemli su kaynağıdır. 

4-Tanganyika Gölü

Tanganyika ,Afrika’nın en derin aynı zamanda en büyük ikinci gölüdür. 32.893 kilometrekarelik alana yayılan göl Tanganyika Gölü  ve Burundi, Kongo, Tanzanya, Zambiya sınırları arasında yer alıyor.

5-Baykal Gölü

Sibirya’nın güneyinde yer alan Baykal Gölü’nün yüzölçümü 31.722 kilometrekaredir. Deniz seviyesinin 1285 km altında bulunan göl  Dünyanın en derin gölü olarak da kabul ediliyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir