Venedik’in kuzeyinde yer alan Burano Adası, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler iiçin ideal bir destinasyon.

Birbirine köprülerle bağlı 4 adadan oluşan Burano Adasının geçim kaynağı balıkçılık ,dantel ve hediyelik eşyadır.

Adanın geçmiş tarihi Roma İmparatorluğu dönemi’ne kadar uzanıyor. Ancak buranın dünya çapında popüler olması 15. ve 16. YY’ları bulmuş. O dönemde adalı kadınların el sanatı dantelleri ,ince işçiliği ile özellikle Avrupa aristokrasisi tarafından çok ilgi görüyormuş. Böylece Burano Adası’nın ünü tüm dünyaya yayılmış.

Lafı daha fazla uzatmadan bu güzel adanın sizlere sunacağı güzelliklere geçeyim.

Baldassare Galuppi Meydanı‘na geçerek gezmeye buradan başlayabilirsiniz.

-Meydanda Scuola del Merletto Dantel Okulu ve yanındaki müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
-Baldassare Galuppi Meydanı’ndaki eğik çan kulesiyle ünlü, 15. y.y’dan kalma San Martino Kilisesi‘ni gezebilirsiniz. Kiliseye giriş ücretsiz ve akşam saat 19:00’a kadar açık.
-Yürümeye adayı ortadan ikiye bölen Baldassare Galuppi Caddesi‘nden başlamalısınız. Bu cadde üzerine sıra sıra renkli evlere bakarak, fotoğraf çekebilirsiniz.

Burano Adasın’a Nasıl Gidilir?

Venedik Lagünü’nün kuzeyinde bulunan Burano Adası’na sadece deniz yoluyla ulaşmanız mümkün. Rehberli özel tur paketlerini seçebilisiniz. Bu turlar aşağı yukarı 4,5 -5 saat sürüyor.
Tur almadan kendiniz bağımsız gezmeyi arzu ederseniz, en uygun fiyatlı ve kolay ulaşım vaporetto ile gitmektir. Fondament Nove Durağı’ndan her yarım saatte bir vaporetta kalkıyor. 12 numaralı vaporettoya binerseniz yaklaşık 45 dakikada Burano Adası’na ulaşmış olursunuz. Bu vaporetto, öncesinde Murano Adası‘nda da duruyor. Dolayısıyla önce Murano Adası, sonra da Burano Adası turu da yapabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir