Geçmiş tarihi 3 bin yıl öncesine uzanan Amasra, doğal güzelliklerin tarihi yapılar  ile bütünleştiği çok özel bir yerleşim bölgesi. Batı Karadeniz’in incisi Amasra, gelen ziyaretçileri kendisine ilk görüşte hayran bırakıyor. Bartın’ın bu güzel ilçesine seyahat etmeyi planlıyorsanız; sizler için hazırladığım Amasra gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz.

Ankara ve İstanbul gibi iki büyük metropole yakınlığıyla dikkat çeken Amasra hava sıcaklığının eksilere düştüğü kış ayları haricinde her mevsim ziyaret edilebilir

Gezilecek Yerler

Amasra Müzesi

1982 yılından buyana ziyaretçilerini ağırlayan müze 2 arkeolojik salondan oluşuyor. 1.Salonda Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait eserler sergilenirken, 2. salonda Osmanlı’ya ait eserler yer alıyor.

Amasra Kalesi
Bizans döneminden günümüze ulaşan Amasra Kalesi, eskiden ada olan Boztepe’deki “Sormagir” ve Amasra’daki “Zindan” olmak üzere 2 bölümden oluşuyor.

Gürcüoluk Mağarası
Amasra ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta konumlanan İnpiri Köyü’nde yer alıyor.
159 metre uzunluğaki mağara, birbirine geçişli 36 odacıktan oluşuyor.

Göldere Şelalesi
Doğa tutkunlarına tavsiye edebileceğim diğer yerler arasında ilk sırayı Göldere Şelalesi alıyor. Karaman Köyü’ne 7 kilometre mesafedeki Göldere Şelalesi, doğayla iç içe sakin ve huzurlu saatler geçirmek isteyenler için ideal bir adres.

Kemerdere Köprüsü
Ormanlık alan içerisinde yer alan Kemerdere Köprüsü, Roma İmparatoru Cladius döneminde inşa edilmiş. Köprü ayağında Roma ile Pontus arasındaki savaşlarda 7 askerin mızraklarla yaptıkları mücadeleyi tasvir eden kabartmalar dikkat çekiyor.

Plajları
Bölgede deniz ve güneşin keyfini çıkarmak isteyen gezginler için Çakraz, Bozköy, Akkonak ve İnkumu plajları yer alıyor. Üstelik Amasra çevresindeki koylara da tur tekneleri aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir