Amsterdam, kahve dükkanları,yüzen evleri, tarihi mimarisi ve ünlü kanalları ile ünlüdür. şehir 1275 yılında sözde iki balıkçı tarafından tarafından kuruldu. Zamanla ünya çapında Hollanda kolonileri kuruldukça ve Hollanda Doğu Hindistan Şirketi (VOC) gibi şirketler dünya çapında ticaretin kontrolünü kazandıkça şehir önem ve zenginlik kazandı.

Gezginler Avrupa’ya geldikçe Amsterdam’ı ziyaret ediyor ve şehir en yoğun sezonda çok kalabalık hale geliyor. Yerliler ziyaretçi sayısını sınırlamaya çalışıyor. Bu yüzden yoğun yaz aylarından kaçınmaya çalışın!

Bu yazımda Tarihi ve kültür meraklıları için Amsterdam’da görülmesi gereken müzelere yerdim. Şimdi gelin sırasıyla bir göz atalım.

 

1. Amsterdam Tarih Müzesi

Bu müzede kapsamlı bir Amsterdam tarihi yansıtılıyor. Oldukça büyük olan müzeyi ayrıntılı olarak gezmek isterseniz 3-4 saat gerekir. Müzede çok sayıda kalıntı, harita, resim ve görsel-işitsel ekranlar yer alıyor. En dikkat çekici, zaman içinde şehrin büyümesini ve inşaatını gösteren girişteki bilgisayar grafiği. Bu müzeyi gezmenizi tavsiye ederim. Şimdiye kadar ziyaret ettiğim en iyi tarih müzelerinden biri. Giriş 15 Euro olup, her gün 10: 00-17: 00 arası açıktır.

2. Lale Müzesi

Lale dükkanının içindeki bir odada bulunan bu küçük yer, Hollanda’daki lale tarihini ve meşhur lale çılgınlığını anlatmak için ilginç bir müze. Hepsinden iyisi de asla kalabalık olmuyor. Giriş 5 Euro olup, şehirdeki en ucuz müzedir.

3. Yahudi Tarihi Müzesi

Waterlooplein yakınında bulunan Yahudi Tarihi Müzesi, Yahudilerin Amsterdam’daki önemli ve etkili konumunun tarihini anlatıyor. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı, Holokost ve Hollandalıların savaştan sonra toplu sürgünlerin suçluluk duygusuyla nasıl başa çıktığı konusunda mükemmel bir bölüme sahip. Giriş 17 Euro olup, her gün 10: 00-17: 00 arası açık.

4. Rijksmuseum

Van Gogh Müzesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Yıllarca süren yenileme çalışmalarından sonra yeniden modellenmiştir. Müze hala geniş bir Rembrandt koleksiyonuna sahip ve ünlü “Gece Gözlemcisi” resmini görebilirsiniz. Rembrandt’ın yanı sıra Frans Hals ve Johannes Vermeer gibi diğer klasik Hollanda ressamlarının inanılmaz ve sağlam bir koleksiyonu da var. Koleksiyonda bir milyondan fazla sanat eseri, el işi ve tarihi eser bulunuyor ve müzede yaklaşık 8.000 nesne sergileniyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir