Muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin görülmeye değer destinasyonları arasında bulunan Alanya, diğer bir adıyla “Güneşin gülümsediği yer” ülkemizin  güney sahillerinde konumlanıyor.

Antalya’ya yakın olmasıdan dolayı turistler tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. Alanya, denizi,güneşi, plajları yanı sıra içinde barındırdığı tarihi mirası ile de dikkat çekiyor.

Kültür turizmi ve  deniz tatilini’nin keyfini aynı anda çıkarabileceğiniz Alanya’da gezilecek doğal yerler açısından da birçok alternatif sunuyor. Doğa oluşumları sonucu meydana gelmiş mağaralar bunlardan biri.

Damlataş Mağarası

Tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer alan Damlataş Mağarası’nın duvarlarındaki çatlak yüzeyler ve sarkıtlar, yüzey sularının ve deniz dalgalarını aşındırması neticesinde olmuştur.  22 derece değişmeyen sıcaklıkta ki mağaranın, astımlı  hastalara da şifa olduğu söyleniyor.

Dim Mağarası

Çam ormanları ve çınar ağaçları ile kaplı olan Dim Mağarası,Alanya’nın 12 kilometre doğusunda bulunan Cebel-i Reis Dağı’nın yamacında yer alıyor.Mağaranın denizden yüksekliği 232 metredir. 1998 yılında ziyarete açılan mağara Türkiye’nin ikinci büyük mağarasıdır. Dağın içinden ilerleyen iki koldan oluşuyor. Kollardan biri 360, diğeri 50 metre uzunluğunda .

Fosforlu Mağara

Damlataş Mağarasının olduğu bölgede sadece deniz yolu  içine girilebilen Fosforlu Mağara, görüntü itibariyle ilgi çekicidir.  Mağaranın yüzeyindeki fosfor parıltılar gece mağarayı büyüleyici bir güzellikte aydınlatıyor. Fosforlu renginden dolayı fosforlu Mağara olarak anılmaktadır.  Bu yansımalara gündüzleride fark ediliyor

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir