”Gündüzü Seyranlık, gecesi Gerdanlık ” Mardin

Mardin için ne desek azdır. Derin tarihi, taş evleri, lezzetli mutfağı ile ünlü Mardin’i mutlaka seyahat listenize ekleyin.Gezilecek en önemli yerlerin listesi …Haydi Mardin’e

• Mardin’in sarı kalkerli ve sıvasız evleri dünyaca ünlüdür. Yazın serin, kışın sıcak olması sebebiyle bölgenin iklimine uygundur. Tüm evlerin kapısı Mezopotamya ovasına bakar. Tepe üzerine kurulan evlerin hiç birisi birbirine gölge düşürmeyecek şekilde yapılmıştır.

• Şehre hakim noktada konumlanmış kale kartal yuvası olarak adlandırılıyor. Kaleye çıkmak için önceden izin almanız gerekiyor.
• PTT binası 1890 yılında Şatana ailesi tarafından Ermeni bir mimara yaptırılmış.Taş süslemeleri ile ilgi çeken bina 1950 yılında PTT Binası olarak kullanıldığından ismi bu şekilde anılıyor .Günümüzde Artuklu Üniversitesi’ne ait.
• Mardin Ulu cami Anadolu’nun en eski camileri arasındadır. 1176 yılında iki minareli olarak inşa edilmiş ama günümüze tek minaresi ile ulaşmış. Sonradan yapılan eklemelerle bugünkü görüntüsüne sahip.
• Mardin’in en güzel yapıları arasında yer alan Zinciriye Medresesi 1385 yılından günümüze ulaşmış.
• Deyrul Zafaran Manastırı 5 yüzyıldan günümüze çeşitli eklemelerle ulaşmış. Adını etrafında yetişen safrandan aldığı biliniyor.Mardin de gezilecek en önemli yerler arasında

Ne yemeli ?

Arap ve Süryanı mutfağının harmanlanması ile ortaya çıkan lezzetlerine doyamayacaksınız.Kaburga dolması, içli pilavı, kiliçesi, ikbebek dedikleri haşlama içli köftesi ve zingil tatlısı ile kilo almadan dönmeniz mümkün olmayacak.

Mardin uçak bileti için lütfen tıklayın!..

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir