Selanik Türküsü

”Çalın davuları çaydan aşağa

Mezarımı kazın bre dostlar belden aşağa” bu güzel Selanik türküsünün can alıcı hikayesini merak ediyor musunuz? Mendillerinizi hazırlayın o halde .

 

Selanik çarşısında kumaş satan Rüstem ağa sevilip sayılan iyi bir esnafmış.Bir gün dükkanına genç Mehmet adında genç bir delikanlı gelir. Kumaşlara bakıp Rüstem ağa ile muhabbet kurmaya çalışır.Rüstem ağa bu genç delikanlının çevre köylerin birinden iş aramak için geldiğini anlar ve işe alır. Mehmet işi çabuk öğrenir. Rüstem ağanın da gözüne girmiştir. Mehmet  gel zaman, git zaman Rüstem ağanın kızı Fitnat’a gönlünü kaptırır.  Durumu anlayan  Rüstem ağa kızının Mehmet’le evlenmesine izin verir ve düğün hazırlıkları  başlar.

O yıllarda Selanik‘te başlayan kolera salgını Fitna’tı bulur ve yataklara düşürür. Günden günden solan Fitnat ölümün yaklaştığını bilir ve bu acı duyguları türküye döker. Fitnat düğüne üç gün kala ölür. Mehmet çok sevdiği Fitnat’ın mezarını  kendi elleri ile kazarak Fitna’tın söylediği bu türküyü derin bir acı ile tamamlar .

 

Bu acıklı türkü ve Atatürk ile özleşen Selanik şehrini uygun tur paketleri alarak keşfedebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir